obrázek Whiplash syndromu
Zpět

Diagnostika a Terapie Whiplash Syndromu

Whiplash, známý také jako whiplashové poranění, bičový úder nebo opěrkový syndrom, je typem poranění krční páteře vznikajícím v důsledku náhlého, prudkého pohybu hlavy dozadu, dopředu nebo do strany.

Mechanismus vzniku whiplashového poranění spočívá v rychlém hyperextenzi (přehnutí dozadu) následované hyperflexí (přehnutí dopředu) krční páteře, což vede k nadměrnému natažení a potenciálnímu poškození měkkých tkání, jako jsou svaly, šlachy a vazy v krční oblasti. Toto může vyvolat řadu symptomů, včetně bolesti krku, ztuhlosti, bolesti hlavy, závratí, únava, bolesti v ramenou nebo pažích, a někdy i poruchy paměti nebo koncentrace

Diagnostika whiplashového poranění obvykle zahrnuje anamnézu události, fyzikální vyšetření a může být doplněna zobrazovacími metodami, jako je rentgen, magnetická rezonance (MRI) nebo počítačová tomografie (CT), aby se vyloučila závažnější poranění, jako jsou fraktury nebo dislokace.

Akademicky je Whiplash rovněž označovaný za symptom, a nikoli nemoc. V praxi to de facto znamená, že toto onemocnění lékaři považují za příliš subjektivní, než aby bylo třeba jej důsledně řešit. Samozřejmě až na určité výjimky s tím zpravidla nikdo nic neudělá.

Začněte zvládat Whiplash ještě dnes.

Získejte předčasný přístup a exkluzivní obsah

Zadejte svoji emailovou adresu, ať Vám neuniknou žádné novinky ohledně léčby Whiplashe, Tinnitu a Vertiga.

Exkluzivní obsah zdarma